Tupelový med
Med s označením Tupelo je snad skutečnou legendou a má celou řadu zdravotních benefitů. V čem je tak zajímavý a díky čemu inspiroval britského zpěváka Van Morrisona k napsání velkého hitu sedmdesátých let? Důvod je zcela prostý, včely se v určitém období při sběru nektaru zaměřují jen na jeden jediný strom, opadavou Tupelu, která roste hlavně v Severní Americe, ale také v některých oblastech východu Asie.
Lokalita rozšíření
Když budeme ještě o něco konkrétnější – horské lesy v Panamě, Čína a Malajsie, ale také v mokřadech Kavkazu a Floridy. Vzácně je k vidění i v ČR, ale spíš v rámci zájmových sbírek, než že by bylo vysazování nějakým pravidlem. Jde vlastně o dost nenápadný strom, který splyne s okolím a skoro si jej ani nevšimnete. Možná by nestál ani za zmínku, kdyby nebyl nutnou surovinou pro výrobu jednoho z nejsladších medů na světě…
Barva a chuť tupelového medu
Čistý tupelový med má barvu jako jantar, někdy se objevují i zelenkavé tóny, což rozhodně není na závadu, jde spíš o známku jakosti. Vůně po chmelu a hruškách, jemná a máslová chuť, připomínající v něčem i růžovou vodu. Tupelo přitom kvete jen asi dva nebo tři týdny v rozmezí dubna a května, takže včelky musí mít v jistou dobu hodně napilno. Často totiž dostanou času ještě méně, pokud v oblastech, kde roste tupelo, zaprší, o to víc se pak bohužel sezona sklizně zkracuje. Snad i proto je tento med poměrně drahou záležitostí, když to znásobíme netradiční chutí, dostaneme i netradiční cenovku. Asi půllitrová lahvička (16 oz, v přepočtu zhruba 480 mililitrů) čistého tupelo medu přijde na Amazonu na 22 dolarů (cca 500 Kč).
Nabídne vysoký obsah fruktózy oproti glukóze, takže je vhodný třeba i pro diabetiky. Díky vysokému podíllu fruktózy při skladování téměř nekrystalizuje. Certifikovaný tupelový med není zahříván, filtrován ani jinak zpracováván, takže jej na trhu často najdeme v Raw kvalitě. Díky omezenému množství není snadno k dostání a pro komerční prodej se vyrábí prakticky jen v povodí některých floridských řek (Apalachicola, Ogeechee nebo Chattahoochee). Včelaři dokonce své včely převezou co nejblíže k mokřadům a čekají, než dokončí svou práci, takže sběr tohotomedu je skutečně náročným úkolem.
Využití
K čemu všemu se hodí? Dá se kombinovat se zmrzlinou, aromatickými sýry, koláčky nebo máslovými toasty a někteří gurmáni jej přidávají i do grilovacích omáček. Má fanoušky po celém světě a ti na něj rozhodně nedají dopustit. Je sladký, ale ne jako cukr nebo komerční sladkosti, nabídne netradiční chuť, pro kterou je tak ceněn.
Hit ze sedmdesátých let: Van Morrison - Tupelo Honey
Van Morrison popisuje svou múzu jasně. Je andělem nejvyšší kategorie, je sladká jako tupelový med, praví text jeho písně.
Van Morrisonův hit byl v roce 1971 na 27. místě hitparád, což byla v tehdejší americké konkurenci výborná zpráva. I díky tomu se sláva tupelového medu rozšířila i za hranice Floridy. S uměním se ale spojil znovu ještě v roce 1996, kdy se objevil ve filmu s Peterem Fondou – Ulee´s Gold (Uleeovo zlato). Herec získal za svůj výkon Zlatý globus a tupelový med další porci slávy. Snímek o nešťastném včelaři zaujal miliony diváků po celém světě…
Zdroj obrázku: wikimedia.org