Domácí med

Vřesový med

Vřesový med je na naše poměry velmi vzácný. U nás se totiž tato pochoutka běžně sehnat nedá, protože se u nás ani nevyrábí. Jedinou možností je sehnat si zahraniční dovozový produkt. Jak ale poznat kvalitní vřesový med? A proč se vůbec honit za něčím, co můžeme mít, byť v jiné formě, mnohem snáz? Vřesový med je totiž do jisté míry velmi unikátní.

Vřes

Barva, konzistence a chuť

Vřesy (Calluna vulga­ris) a vřesovce (Erica sp.) se nejčastěji vyskytují v severských ze­mích, na atlantickém pobřeží, nebo na vřesovištích v Německu. Med má zvláštní tixotropní konzistenci, je tedy lehce viskózní a před vy­metáním se musí v plás­tech rozpíchat zvlášt­ním rozrušovacím přístrojem.

Vřesový med má tmavě jantarovou až červenohnědou barvu a charakteristickou vůní chlebového kvásku. 

Má vyšší obsah enzymů a nízký ob­sah sacharózy.

Balzám pro vaše zdraví

Vzhledem k obsahu účinných látek se vřesový med často doporučuje jako snadná pomoc při onemocněních srdce. A pozor, nejde jen o klasickou srdeční slabost nebo problémy s tlakem. Tenhle přírodní lék si umí velmi slušně poradit i s takovými problémy, jako je třeba angína pectoris, jejíž následky dokáže zmírňovat. Taktéž se doporučuje po infarktech a jiných akutních onemocněních jako podpora rekonvalescence. Vašemu kardiovaskulárnímu systému pomůže i tím, že působí proti chudokrevnosti.

Pozitivní účinky má vřesový med také na vaší vylučovací soustavu, ale celkově i na celou trávicí soustavu. V první řadě podporuje správnou funkčnost žlučníku, zabraňuje vzniku bolestivých zánětů i žlučových kamenů. Navíc se stará i o to, aby zůstaly v pořádku vaše ledviny a močové cesty. Jak vidno, vřesový med má oproti jiným druhům medu mnohem širší škálu účinků.

Vřesový med je vzácný

Problémem není ani tak to, že by bylo málo vřesu, jako spíš fakt, že tvorba vřesového medu včelám škodí a je nutné jim věnovat zvýšenou péči. V opačném případě to může vést až k úhynu celých včelstev, protože hustší konzistence vřesového nektaru zanáší organismus včel a vede často k úhynu. Než by se totiž včelí tělo stihlo s tímto problémem vypořádat, přijde zima a na jaře pak včela zůstává slabá a uhyne.