Levandulový med
Široké, až k obzoru se táhnoucí fialové lány levandule máme spojeny s jihofrancouzskou Provence. Ovšem i v našich končinách lze tuto jedinečnou bylinu úspěšně pěstovat a těžit z přínosů, které nám poskytuje. Levandule je bez nadsázky „zázrakem“ mezi bylinkami. Dokáže léčit mnohé zdravotní neduhy, její aroma se uplatní v kosmetice i v kuchyni, a jedním z originálních způsobů jejího využití je také získávání medu.
Co dokáže levandule
Včely, které obývají úly v blízkosti levandulových polí, produkují velmi cenný druh medu. Jeho nezaměnitelné aroma je natolik specifické, že jej poznáme už jen podle vůně. Levandulový med je poměrně vzácnou surovinou, a pokud jej budeme chtít sehnat, pravděpodobně se nám dostane do rukou sklenice původem z Francie. Právě zde má pěstování levandule dlouhou tradici a levandulové medy patří mezi zdejší tradiční speciality, které nesmějí chybět mezi suvenýry z návštěvy Provence.
Levandulový med je lehce aromatický, světlé barvy. Díky vyššímu obsahu sacharózy krystalizuje až po delší době.
Konzumace levandulového medu je pro náš organismus velmi přínosná, přináší totiž cenné látky, obsažené v levanduli v jejich původní podobě. Levandule má obecně zklidňující účinky, pomáhá při nespavosti, depresích nebo potížích s trávením.
Vlastní levandulový med
Pokud však nemáme k dispozici vlastní zdroje, existuje možnost, jak si levandulový med vyrobit „po domácku“. Nebude se však jednat o med v pravém slova smyslu, ale spíš medu podobný sirup z rozemletých levandulových květů, cukru, citronu a koření. Na internetu je k nalezení řada receptů, které jsou většinou vzájemně velmi podobné. Spočívají v povaření levandulových květů spolu se směsí koření (obvykle skořicí a hřebíčkem) v oslazené vodě. Originálu se sice takový nápoj nevyrovná, ovšem charakteristické aroma levandule bude stejně intenzivní, jako bychom měli tu čest s pravým medem.