Jetelový med
Zajímavé aroma, skvělá chuť, netradiční krystalizace a skutečně velká porce vitamínů a minerálů. Řeč je samozřejmě o druhovém medu z čistého jetele, vyniká jasně žlutým odstínem a jako takový je mimořádnou raritou. Samozřejmě, nektar z jetele lučního je běžnou součástí smíšených letních medů.
Jaké druhy jetele u nás rostou?
Možná tomu nebudete věřit, možná jste dosud měli jetel za jednu jedinou rostlinu. Ale vězte, že jen v České republice stabilně roste devatenáct druhů jetelů a celosvětově jich je dokonce pěkných pár stovek. Nejsou totiž jen pouze evropskou, ale samozřejmě i americkou a asijskou doménou, v jistém množství je najdeme i v Africe či na Novém Zélandu. Může jít o jednoletku nebo trvalku, plazivou rostlinu se zubatými listy a bílými nebo žlutými (a vzácně i nachovými) květy. V našich luzích a hájích se nejčastěji setkáme s jetelem plazivým (Trifolium repens) a jetelem lučním (Trifolium pratense). Některé druhy jsou podle všeho vyhynulé (například jetel hnědý), jiné jsou u nás hojně vysazovány – například jetel inkarnát (Trifolium incarnatum) s výraznou červenou barvou květu, nebo v ekologickém zemědělství využívaný jetel podzemní (Trifolium subterraneum).
Jetel, ať už je jakýkoliv, si oblíbili čeští zemědělci – dodává půdě potřebný dusík a funguje jako hnojivo, což samozřejmě není vše, protože musíme zmínit i jeho hodnotu coby kvalitní pícniny. Někdy jetel roste i planě na loukách, ale pokud vezmeme v úvahu cílené pěstování, v ČR je zastoupen na sedmi tisících hektarech a roční produkce je v řádu asi dvou tisíc tun. Vyžaduje vlhkost a musí se pravidelně zavlažovat, ale také snese polostín a nároky se dají srovnat s klasickou trávou.
Druhový jetelový med
Má výraznou, lehce nakyslou chuť. V tekuté podobě má jasně žlutou barvu. Velmi rychle a jemnozrnně krystalizuje.
Pokud je hodně suché období, včely vezmou právě jetelem hodně zavděk. Cena je obecně mírně vyšší než u klasického medu, ale není důvod si nepřiplatit, zvláště když porovnáme zajímavé účinky na zdraví.
Zdravotní benefity
Nyní si však povězme něco o zdravotních benefitech jetelového medu. Rozhodně jich není nijak málo, takže které to jsou?
- Vitamíny skupiny B, minerální látky jako draslík, hořčík, měď a zinek – v nadprůměrných hodnotách.
- Jetelový med snižuje krevní tlak a chrání imunitu, je vhodný i pro cukrovkáře a osoby trpící chronickými onemocněními. Lžička sice přijde na 64 kalorií, ale nemusíte jej mít plnou misku!
- Je silně antibakteriální, snižuje oxidační stres a rovněž potlačuje riziko srdečních chorob nebo rozvoje aterosklerózy. A kromě jiného je tak sladký, že mu neodoláte, i kdybyste chtěli!
- V kuchyni se jetelový med uplatní na tisíc a jeden způsob, klidně jen tak do čaje nebo na chleba, ale například i u přípravy speciálních pochoutek – co třeba kuřecí křidélka s trochou tohoto speciálního medu? Výrazná chuť jsou dominantou pro druh medu, na který asi už nikdy nezapomenete…