Domácí med

Včelí produkty a klimakterium

Na menopauzu se jistě žádná žena netěší, je to období, kdy se dostavují různé zdravotní trable – od návalů horka až po výraznější řídnutí kostí. Naštěstí, moderní medicína umí skutečné divy a stárnutí dokáže více než zpříjemnit. A kromě lékařů dokáže pomoci i příroda, rozhodně to není žádné klišé nebo mýlka. Už jen proto, že poznatky lidového léčitelství z doby, kdy ještě nebyla na každém rohu nemocnice, určitě nelžou – a jsou ověřené i nejrůznějšími vědeckými metodami.

Klimakterium

Příznaky klimakteria

Klimakterium samozřejmě není v pravém slova smyslu onemocněním, jde „jen“ o přechod z reprodukčního období do fáze reprodukčního klidu. Mezi typické projevy se u ženy v přechodu řadí například:

  • Návaly horka a obecně i výrazně častější pocení.
  • Nervozita a také velmi časté změny nálad.
  • Občasné poměrně silné bušení srdce a nespavost.
  • Osteoporóza. Řídnutí kostí opravdu nabírá na síle.
  • Závratě. Obecně problémy s udržením rovnováhy.

A to ještě samozřejmě není vše, potíží bychom mohli jmenovat více, například brnění v končetinách nebo velké výkyvy v hodnotách krevního tlaku. Jde také o to, že podobná situace je u žen zcela individuální. Menopauza začíná běžně po čtyřicítce a s blížícími se padesátými narozeninami může ještě vygradovat. Zamezit podobným projevům pomohou bylinky, ale samozřejmě také včelí produkty, doslova od mateří kašičky po trochu pylu. Stačí požádat nejbližšího včelaře o asistenci a máte k dispozici včelí pomocníky přímo nejlepší kvalitě.

Co přesně z včelích produktů dokáže působit na konkrétní projevy? Pojďme si o této problematice povědět něco trochu bližšího.

Mateří kašička

Mateří kašička je v zásadě potrava pro mladé larvy po první tři dny jejich životů. Jde vlastně o výměšek hltanových žláz dělnic, ale samozřejmě v kombinaci s velkým množstvím pylu a nektaru. I proto jde o extrakt vitamínů a minerálů, stejně jako dalších důležitých látek. Průmyslové zpracování si dokonce vyžaduje pečlivé sušení a zmrazení, protože jde o velice choulostivou látku s minimální trvanlivostí. Složení mateří kašičky je samozřejmě trochu proměnlivé, ale v zásadě je hlavním rozdílem obsah čisté vody, který je někdy nízký a jindy zase relativně vysoký. Což ale při využívání v kosmetickém nebo zdravotním průmyslu naprosto nevadí – vždyť voda je život…

Více informací: mateří kašička

Fermentovaný plástový pyl

Včelí pyl je dalším ze skvělých pomocníků, kteří jsou tu, aby trochu ulehčili průběh klasického klimakteria. Lepší sice bude pyl fermentovaný, jemuž se také říká bez nadsázky včelí chléb. Takzvaný rouskový pyl není pro lidské zdraví příliš prospěšný, snad i proto, že projde naším zažívacím ústrojím v prakticky nezměněné podobě. Fermentovaný pyl vzniká po narušení pevného pylového obalu, tudíž vitamíny a minerály budou rázem dostupnější, totéž platí i o vysoce kvalitním bílkovinném obsahu.

Více informací: plástový pyl

Představme si ale i další zajímavé možnosti, která pomohou ulevit od zdravotních trablů spojených s přechodem. Vůbec nejúčinnější bude ale kombinace mateří kašičky a pylu, nezapomeňte také zařadit kvalitní fytoestrogeny (obecně se doporučuje využití červeného jetele a sóji). Pyl a mateří kašička obsahují spoustu cenných aminokyselin, vitamíny skupiny B, stopové prvky jako draslík, fosfor nebo hořčík a důležité flavonoidy, jako je například rutin. Mnoha ženám ale pomůže i prostá občasná konzumace medu, který v sobě snoubí to naprosto nejlepší z lůna přírody…