Konzumace medu omezuje riziko infarktu
O pozitivech, která se pojí s pravidelným zásobením organismu medem, rozhodně nemusíme dlouho hovořit. Snad každý ví, že med je užitečným spojencem nejen při nachlazení. Vědecké studie kolem zdravotních účinků medu ale hovoří jasně – pravidelná konzumace medu výrazně snižuje pravděpodobnost infarktu.
Antioxidační účinky medu
Už malá lžička medu má prokazatelně silné antioxidační účinky. Právě oxidační stres může být spouštěčem cukrovky nebo vysokého krevního tlaku. Při kombinaci těchto dvou onemocnění se zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních příhod. Oxid dusnatý uvolní cévy, med také obsahuje stopové množství cholinu a acetylcholinu, tedy látek odpovědných nejen za správnou kardiovaskulární a mozkovou funkci, ale také ochranu jater či opravy buněčných membrán. Peptidy, flavonoidy a další enzymy nebo organické kyseliny obsažené v medu také hodně prospívají našemu tělu.
Pravidelná konzumace medu také snižuje výskyt homocysteinu v těle, látky, která je přímo zodpovědná zhruba za každý desátý infarkt. Med mohou v omezeném množství užívat i lidé s nadváhou nebo obezitou, ale také ti, kteří trpí mírnějšími formami diabetu. Samozřejmě, závisí i na jiných okolnostech – životní prostředí, dieta, životní styl, genetické předpoklady a mnoho dalšího. Lžička medu před spaním pomůže zvrátit problémy s chronickým hladověním mozku a metabolickým stresem, které jsou přímo odpovědné za rozvoj dalších onemocnění, počítaje v to i hrozbu srdeční příhody.
Vynikající antioxidační účinky nabídne nejen med, ale i propolis nebo pyl, tedy vlastně veškeré včelí produkty. Ovšem pozor, všeho moc škodí. Pokud se doslova přesladíte, je třeba si uvědomit, že med je dobrým zdrojem jednoduchých cukrů. Tím pádem se může hladina krevního cukru výrazně zvýšit a snaha předejít infarktu by působila kontraproduktivně – nadměrné množství medu na jídelníčku rovná se totiž bohužel vyšší krevní tlak a vyšší váha. Med si šetřete po celou zimu, jedna lžička denně postačí…