Tymiánový med
Ve středomořské oblasti je tymiánový med hodně oblíbený, nešlo vždy jen o sladidlo, ale také o přírodní antibiotikum s tisíc a jedním způsobem využití. Tento med navíc nemá vždy totožnou barvu nebo chuť, protože jej včely připravují z více než tří stovek různých odrůd této rostliny. Divoký tymián, který najdeme v relativně suchých a skalami posetých oblastech Středomoří, se využívá i pro výrobu některých esenciálních olejů.
Původ tymiánového medu
Na Korsice nebo Sardinii je rozšířený tymián kmínový, pravlastí tohoto medu je však oblast kolem řecké hory Hyméttos v kraji Attika (tzv. Hymetský med) nebo hornaté části Sicílie. Tymián je hodně rozšířený i na severu Afriky nebo na Maltě a v Chorvatsku, obecně po celé jižní Evropě roste doslova v trsech. Jistě se také nedá říci, že by chyběl i v našich zeměpisných šířkách, na Novém Zélandu nebo v USA. Kvete, roste a voní doslova po celém světě.
Nektar z květů tymiánu včely sbírají během letních měsíců, konkrétněji od poloviny června do poloviny července. Med má oranžovou barvu, která se po krystalizaci trochu změní a získá odstíny béžové až hnědé. Jde o hodně aromatický med, s jemně peprnou chutí, připomínající trochu bílý pepř, datle nebo obecně tropické ovoce. Vůně? Květinová a mírně pikantní, po cedru nebo hřebíčku, podle někoho i po svařeném víně. Jak psal už Plinius starší ve svém díle Naturalis Historia sepsaném v prvním století našeho letopočtu – „Med vzešlý z tymiánu je hodnocen jako nejlepší, má barvu zlata a nabízí i velmi příjemnou chuť.“
Tymiánový med obsahuje více než sto látek, které jsou prospěšné pro lidské zdraví. Na Krétě dodnes platí, že se k lékaři chodí až napodruhé, nejdřív se zkusí nemoc vyléčit pomocí bylinek – a tymián je v tom rozhodně mistrem. Obvyklá cena krétského tymiánového medu je u nás asi pět set korun za kilogram, což určitě překoná klasiku od tuzemských včelařů. Není ale třeba spekulovat nad každou korunou, a to i kvůli skvělé chuti, stejně jako zajímavým účinkům na zdraví. Tymián, který včely používají k produkci medu, roste v nedotčené krajině krétských hor, je tedy stoprocentně BIO. A podnebí mu opravdu přeje, tři sta slunečných dnů ročně je pro teplomilnou rostlinku skutečně to pravé.
Řecký, sardinský, sicilský, ale také novozélandský
Na výběr máte ale spoustu dalších druhů. Kromě toho typicky řeckého, na který odkazoval i otec lékařství Hippokrates (460 až 370 př. n.l.), tu je i sicilská nebo dokonce novozélandská verze. V Řecku se používá tymiánový med jako sladidlo do jogurtu, na Sicílii se z tymiánu dokonce vyrábí i likéry. Sicilská verze tymiánového medu nabízí vysokou hustotu, tmavší barvu po krystalizaci a vůni po jeteli nebo magnolii. Sladká chuť s příměsí kořenitosti pak určitě zaujme každého pravého gurmána. To novozélandský tymiánový med je známý už poměrně dlouho, samotná bylinka došla na velký ostrov s koncem osmnáctého století. Snad jediný rozdíl je v tom, že zde začíná kvést během listopadu.
Tymiánový med pro zdraví
A jak se mimo jiné využívá tymiánový med pro zdraví? V Řecku (ještě častěji na Krétě) se používá jako obklad na rány, aby se zabránilo infekci. Dobře hojí popáleniny, dříve se s ním uzdraví také bolavý krk při chřipce nebo nachlazení. Tymián je totiž bratrancem mateřídoušky, krásně vonící polokeř působí účinně nejen proti průjmům nebo nadýmání, ale také stimuluje krevní oběh. Využít se dá i při infekcích močových cest a působí silně antisepticky, hubí škodlivé bakterie i plísně, vyžene z těla všechny parazity. Když tyhle účinky zkombinujete s medem, dostanete skutečný elixír mládí, navíc s opravdu skvělou chutí…