Domácí med

Pyment (vinná medovina)

Nápoj, který je velmi podobný vínu. Jen sladkost nebo podíl alkoholu může být vyšší, a protože se mošt révy vinné doslazuje medem, podle aktuálně platné české legislativy jde o ovocnou medovinu, což musí výrobce vždy jasně uvést. Několikaletá archivace je zcela bez problémů, vzpomeňme na nádobky s medem v pohřebních komorách faraonů. Chutná skvěle jen tak, mírně zahřátá nebo s plátkem citronu. V anglosaském světě se označuje jako „pyment“, vyrábí se růžová, bílá i červená varianta a nezřídka se setkáte nejen s velmi sladkou, ale i tzv. suchou variantou, určenou pro fajnšmekry. Jaká další tajemství skrývá vinná medovina?

Včela na hroznech

Co je to melomela, pyment a hippocras?

Pyment patří mezy „melomely“, tedy medoviny, ve kterých se místo vody používá ovocná šťáva – kromě různých druhů ovoce je to i hroznové víno. Například cyser je výraz pro melomelu, která vzniká z jablečného moštu, pyment zase místo vody obsahuje výhradně hroznový mošť. A hippocras? Tento speciální název patří pymentu, do nějž výrobce přimíchal i trochu koření. 

Barva, chuť a vůně

Výsledný nápoj může mít mnoho různých odstínů, nabízí se třeba slámově žlutá, ale klidně také krvavě rudá. Záleží hlavně na odrůdě vinné révy a druhu použitého medu.

Med, jak známo, může hrát mnoha barvami a v kombinaci s hroznovou šťávou pocházejícími z rozličných odrůd je to vždy malá loterie. V každém případě, pokud jde o aroma, vůně medu musí být patrná už na první přivonění, sladší verze bude mít nepochybně také vyšší obsah alkoholu. Nezřídka se do vinné medoviny přidává i směs bylinek a koření, která ještě podtrhne celkovou chuť a vůni.

Ovocná, květinová nebo máslová a minerální příchuť, v závislosti na tom, z jaké odrůdy pocházely hrozny. Není už tohle zajímavé dobrodružství? Delší stárnutí vinné medoviny v dubových sudech může vyhladit svíravost pocházející z tříslovin. Na trhu obvykle najdete půllitrovou lahev, ale výjimkou není ani varianta 0,75 litru.

Správná teplota pro podávání

Při podávání je samozřejmě třeba dodržet i správnou teplotu, kterou doporučujeme stejnou jako u vína. Světlé a lehčí okolo 8-10°C, červená vína okolo 10-12°C, těžší červená vína  15-17 °C. Pozor při servírování na způsob horké medoviny, pokud teplota stoupne příliš vysoko (nad 60 stupňů Celsia), ztrácí se hodnotné účinky medu doslova jako pára nad hrncem. Už vůbec nesmí před výsledným podáváním projít varem!

A k čemu se vinná medovina vlastně hodí? Ideální doplněk pro moučníky nebo sýry, ale také pokrmy z drůbežího masa. Tak si nechte chutnat!


TOPlist