Domácí medovina
Medovina je bezesporu tradiční alkoholický nápoj, který lidé popíjejí po celý rok. V letních měsících se tato tekutá delikatesa podává dobře vychlazená, zatímco v zimě je hitem horká forma medoviny.
Medovina je jedním z nejstarobylejších alkoholických nápojů, který znali již starověcí Řekové, Egypťané a Římané. Potěšení v ní našli také Vikingové, Germáni a Keltové. Technologická výroba medoviny se po staletí zdokonalovala. V současnosti existují tři základní druhy medoviny (nevařená, vařená a ovocná). Výrobci medoviny přicházejí s poměrně pestrou nabídkou lahodného a ušlechtilého nápoje. Ten lze sehnat ve specializovaných e-shopech, prodejnách a kamenných obchodech se zdravou výživou. Na alkoholický medový nápoj si lze zajít do restaurace, cukrárny, čajovny nebo kavárny. Pokud navštívíte farmářské trhy, dozajista si tu kupíte kvalitní medovinu v láhvi 0,5 l nebo 0,75 l. Vybrat si můžete medovinu v placatce o objemu 200 ml.
Recept na domácí medovinu
Nyní vám představíme základní recept na výtečný a posilující medový nápoj, na který budete potřebovat med, vodu, kvasinky a živnou sůl.
Co budeme k výrobě medoviny potřebovat?
Abyste docílili správného výsledku, musíte mít při ruce ty nejkvalitnější ingredience. Další potřebné věci seženete přímo v drogérii, eventuálně v prodejně s vinařskými či včelařskými potřebami.
- dva demižony (druhý demižon cca o 1/3 menší do kterého stočíme medovinu po bouřlivém prokvašení)
- vodu (kvalitní pramenitá voda, nesmí být chlorovaná)
- kvasnou zátku
- kvasinky a živnou sůl
- med
- libovolné koření nebo bylinky
- pro vařenou variantu budeme potřebovat hrnec, nejlépe nerezový
Na výrobu medoviny je příhodnější med medovicový s tmavším odstínem. Pochopitelně můžete sáhnout i po smíšeném medu. Zpravidla lze použít také některý z květových medů, jako je například med akátový, slunečnicový, lipový atd. Vždy mějte na paměti, aby vámi vybraný med byl kvalitní.
Příprava zákvasu
Nejlépe do smaltovaného hrnce dejte 120 g medu a jeden litr kojenecké vody. Medový roztok povařte, poté jej poklicí přikryjte a dejte do špajzu vychladnout. Následně přidejte kvasinky a zakryjte nádobu poklicí. Tu přemístěte do místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 20° C. Tam roztok necháte zrát až pět dnů. Poté zákvas již můžete využít k zakvašení medoviny.
Kvašení
Do většího hrnce přendejte 40 kg medu a přilijte 70 litrů horké vody. Roztok přiveďte k varu a hodinu míchejte. Na hladině se začne tvořit pěna, kterou lžící sesbírejte. Potom nechejte roztok vychladnout, jenž jej pak přelijete do čistého demižónu nebo soudku. Ten můžete i vysířit. Do takto připraveného roztoku už vám zbývá přidat živnou sůl. Poslední složkou je předem připravený zákvas, který do nádoby přelijete.
Samozřejmě do medového roztoku můžete podle své chuti přidat citrónovou i pomerančovou kůru, koriandr, muškátový oříšek, vanilku, badyán, hřebíček, skořici nebo malý podíl ovoce.
Uzavřenou medovinu přemístěte do místností se stálou teplotou kolem 20 stupňů. Následující dva týdny se přichystejte na bouřlivé kvašení. Poté můžete medovinu stočit do jiné nádoby, kterou již přemístíte do chladnějšího prostředí. Zde medovinu nechejte zrát zhruba šest měsíců. Po tak dlouhé době vznikne hezky čirá medovina, kterou přelijte do skleněných lahví.