Cyser (ovocná medovina)
Unikát ve světě alkoholu, za kterým stojí nejenom kvalitní med. O cideru slyšel snad úplně každý, zejména ti, kteří trávili dovolenou ve Velké Británii, Francii nebo Španělsku. Poprvé se tento nápoj objevil už v antice a dnes je velmi populární po celém světě. Přesto však existuje ještě jeden podobný nápoj – zvaný cyser. Ten se od cideru liší a totéž platí o tradiční medovině. Spojení jablka a medu je ve světě lehčích alkoholických nápojů skutečně netradiční záležitostí.
Medovinu pili Keltové, Vikingové i Slované, má tradici už několik tisíc let a v oblibě překonala historicky třeba i pivo. Všude, kde včely produkovaly med – Afrika, Asie, Evropa – se popíjela opravdu ve velkém. První lidé, kteří surový med smíchali s vodou a nechali zkvasit, mohli brzy zjistit, že vyrobili mírně alkoholický nápoj.
Medovina se dávala novomanželům k přípitku, přidávaly se do ní různé bylinky, na oslavy byla naprosto ideální.
Rozdíl mezi ciderem, cyserem a medovinou
Zatímco u klasické medoviny probíhá fermentace medu společně s vodou, cyser je netradičním druhem nápoje zrozeného pouze z medu a jablečného moštu. Obecně se medoviny vyrobené s použitím šťávy z libovolného ovoce nazývají „melomely“.
cider
fermentovaný jablečný mošt
obsah alkoholu: do 6 %
medový cider
fermentovaný jablečný mošt + med (do 3 %)
obsah alkoholu: do 6 %
cyser
fermentovaný jablečný mošt 70 % + med 30 %
obsah alkoholu: 10–15 %
čistá medovina
fermentovaný med + voda
obsah alkoholu: 10–15 %
Chuť a vůně
V závislosti na množství zbytkového cukru a množství alkoholu je vždy jasně identifikovatelná chuť medu a jablek. Použitá jablka dodávají nápoji velmi široké spektrum chutí. Cyser může být vyrobený z jednodruhového medu i z konktrétního druhu jablek. Častěji se však jedná o smíšené medy a cíleně vybírané smesi jablek, díky kterým se docílí plnější chuti.
Suché verze chutnají podobně jako svěží bílá vína. Silnější varianty svojí chutí a vůní mohou vzdáleně připomínat kalvádos.
Vzhled
Barva je závislá na druhu použitého medu a směsi jablek. Pohybuje se od slámové, světle žulté až po zlatě jantarovou.
Jak se vyrábí cyser?
Tradiční medovina se dělá tak, že med rozpustíme ve vodě, přidáme živnou sůl a kvasinky a necháme asi dva až tři týdny kvasit, poté několik měsíců necháme dozrát. Bylinková medovina se připravuje podobně, jen přidáme hrstku koření a bylinek.
Cyser vyrobíme tak, že med rozpustíme ne ve vodě, ale v jablečném moštu. Není nutné přidávat živnou sůl, protože jablečný mošt už obsahuje spostu živin přirozeně. Dá říci, že proces výroby je až na použitou tekutinu takřka totožný.
Díky tomu, že ovocný mošt je kyselejší, tak lépe odolá bakteriím, které se mohou zkusit vetřít, ale nemají jinak v nápoji co dělat. Kvašení je kvalitnější a medovina se snadněji čistí. Tento nápoj má podobný objem alkoholu jako medovina a budeme se pohybovat v zásadě mezi deseti až patnácti procenty procenty.