Medovicový med
Vyznat se ve všech druzích prodávaného medu může být někdy pořádně složité, protože je jich u včelařů i na pultech obchodů opravdu dost. Dnes se podíváme na med medovicový. V čem se liší od klasického květového a je možné poznat ho nějak na první pohled?
Sladká a lepkavá medovice
Medovicový med je tvořen z látky zvané medovice, která se vyskytuje na listech a jehličí stromů. Medovicový med se proto také někdy označuje jako med lesní. Medovice je charakteristická tím, že obsahuje velkou dávku jednoduchých cukrů a je tedy velmi sladká. Medovice ovšem není produktem stromů, ale hmyzu, který se živí jeho šťávami. Ten pak přebytečné látky vylučuje zpět na listy či jehličí stromu, a právě to označujeme jako medovici.
Jak vzniká medovicový med
Proces vzniku medovicového a květového medu je podobný. Včelí dělnice donesou určité množství medovice do úlu, kde ho předají dalším včelám. Ty látku uzavřou do medových buněk v plástvi, přidají další účinné látky vylučované jejich těly a čekají, dokud neklesne hladina vody v buňce. Ta se poté uzavře víčkem a med se nechává uzrát.
Rozdíl mezi květovým a medovicovým medem
Medovicový med se dá od květového většinou poznat na první pohled, není to vůbec nic těžkého. A nyní nemluvíme ani tak o označení na etiketě sklenice, které je ze zákona povinné. Co se týče vlastností, medovicový med obsahuje méně cukru, ale zato v něm najdeme více minerálů. Na pohled ho poznáte podle tmavší barvy, podle chuti ho pak poznáte díky tomu, že chuť je ostřejší a výraznější.
Většinou, ale ne vždy, můžete medovicový med poznat i podle toho, že v porovnání s květovým medem pomaleji krystalizuje. Zde ale hodně záleží na tom, z jakého druhu medovice byl med vytvořen. Nutno také podotknout, že krystalizace určitě není na škodu, protože je přirozenou vlastností medu. Její rychlost je závislá na poměru glukózy a fruktózy, ale i na tom, jak ho skladujete.