Domácí med

Květový med

Na trhu existují různé druhy medu. Abyste se vyznali ve všech označeních, které můžete na etiketách najít, přinášíme vám krátký pohled na všechny u nás dostupné druhy medu. Začneme s medem květovým, který je u nás asi nejrozšířenější a který dobře známe všichni.

včela medonosná na květině

Jako květový se ve včelařské terminologii označuje takový med, který pochází z rostlinného nektaru, který včela nanosí do úlu a zpracuje. Přesto je složité to určit, protože se téměř nikdy nepovede, aby byl med opravdu jen stoprocentní květový. Skoro pokaždé se v něm nachází alespoň maličká příměs medovice.

Druhový med nebo smíšený?

Další oblíbenou definicí je stanovení, z jaké rostliny nektar, ze kterého je med vytvořen, pochází. Proto máme na trhu medy lipové, řepkové a další. Ani tohle ani není stoprocentní, protože je téměř vyloučeno, aby včela nasbírala nektar třeba jenom z lipových květů.

Jak květový med vzniká

Jak už jsme si řekli, tento druh medu pochází z květového nektaru. Malé množství (běžně je to zhruba 40 miligramů) přinese do úlu jedna včela. Tam ho předá ke zpracování další skupině včel, které ukládají nektar do medových pláství, kde k němu přidávají další látky, produkované zejména jejich tělem. V okamžiku, kdy je v medové buňce zhruba jen 18 procent vody, se buňka zavíčkuje a dochází k dozrávání medu.

Jak květový med poznat

Květový med poznáte snadno. Pokud si ho koupíte v obchodě, bude to mít uvedené na etiketě. Takto se med označuje povinně podle platné legislativy. Pokud si ho koupíte u včelaře, tak dobrý včelař vám vždy řekne, jaký med kupujete. Květový med na rozdíl od medovicového bývá sladší a má světlejší barvu. Kromě toho obsahuje i stopové prvky jako je draslík, vápník, hořčík, železo či mangan, kterých obsahuje tolik, že běžná porce snadno pokryje doporučenou denní dávku.

Základní dělení medů

Podle způsobu zpracování

Nepřesná označení



TOPlist