Mandloňový med
Skutečný originál mezi tisíci. Nektar mandloní totiž obsahuje jedovatý amygdalin – tedy, jedovatý je pro valnou většinu zvířat včetně savců, těm někdy stačí i skutečně stopové množství. Včely ale při vědeckých pokusech dávají najevo, že nektar se silnější koncentrací této látky rozhodně ocení a jejich organismus si s ním umí dobře poradit. Nektary produkované jinými dřevinami pro ně nejsou tak atraktivní. Je více než pravděpodobné, že jde o snahu mandloní získat evoluční bonus oproti ostatním stromům.
Pozor na hořké mandle
My, lidé, musíme konzumovat hořké mandle skutečně poskrovnu. Strom, který zná lidstvo už po dlouhá tisíciletí, pochází ze Středního východu, odkud se rozšířil do Egypta a později i do Evropy. Mandloně amara plodí hořké mandle, ty obsahují až pět procent amygdalinu, sladké (dulcis) jen desetinu procenta. Rozkladem amygdalinu vzniká kyanovodík a příjem více než deseti hořkých mandlí naráz znamená pro lidský organismus potenciálně velký problém. Celosvětově se vyrobí na půl druhého milionu tun mandlí, zejména v USA, Řecku nebo dalších jihoevropských zemích. Velké mandloňové sady opylují včely medonosné a jejich produktem je pak čistý mandloňový med. Jak řekl jeden kalifornský včelař – „Bez mandlového průmyslu by neexistoval ten včelařský“.
Až ze čtyřiceti států USA putují včelstva do Kalifornie, aby zde opylovaly mandloně. I přes úbytek včelstev, který byl ve Spojených státech v posledních letech zaznamenán, je to stále více než milion včelích kolonií, které se přímo podílejí na tradičně bohaté sklizni. Některá včelstva se dokonce dováží do USA až z Austrálie. Mandle obsahují minimum cukru a současně velmi kvalitní tuk, jsou skvělým zdrojem vitamínů a minerálů, především však skvěle chutnají.
Mandloňový med má skvělou a jemnou chuť
Ačkoliv se většina produkce tohoto medu omezuje jen na USA, koupit si jej můžete i u nás. Na jihu Moravy, konkrétně v sadu u Hustopečí, si můžete dopřát jedinečný mandloňový med, z kterého už na dálku voní ony líbezné bílé květy…