Vegetariáni, vegani a med
Rozdíl mezi veganem a vegetariánem jistě upřesňovat nemusíme. V posledních letech velmi přibylo lidí, kteří se nehodlají živit masem, v některých případech odmítají dokonce i jakékoliv živočišné výrobky, mezi které se řadí i mléko nebo vejce.
Vegetariánství může pramenit nejen z oddanosti určitému kulturnímu směru nebo náboženství, někdy je to prostě jen nechuť k masu nebo záležitost osobní etiky. Někteří lidé se jen vyhýbají červenému masu a jedí například jen ryby, ti ale nejsou považováni za právoplatné vegetariány. Jindy je to prostě jen prostá snaha žít zdravěji. A jak se vlastně tyto dvě skupiny tváří na včelí produkty?
Vegetariáni med běžně užívají
Je pravda, že vegetariánům hrozí dlouhodobě nízký příjem bílkovin nebo minerálních látek. Bílkoviny musí nahradit jinak, třeba mléčnými produkty, ale minerály se dají doplnit klidně i trochou medu. Proto je vhodný med medovicový, který obsahuje více minerálních látek.
Proč vegani nejí med
Narozdíl od vegetariánů jsou vegani ohroženi nedostatkem živin podstatně více. Odmítají totiž konzumaci nejen masa, ale i živočišných produktů. A sem nepatří jen vejce, jogurty a mléko, ale samozřejmě i med – který samozřejmě vzniká pilnou prací včelích armád. Proto každý pravý vegan nekonzumuje med.
Vegani přijímají zejména luštěniny, obiloviny nebo ovoce a zeleninu, nevyhýbají se ani bylinkám a houbám. Bohužel, jak známo, med je přímo extraktem minerálních látek a tělu veganů může scházet hlavně vitamín B12, který přirozeně obsahuje jen živočišná strava. Klasická rostlinná strava neobsahuje také dostatek vápníku nebo železa. Tyto látky je pak nutné dodávat prostřednictvím potravinových doplňků.
Je jistě samozřejmé, že příliš mnoho červeného masa a alkoholu škodí zdraví a nasměruje nás k civilizačním chorobám. Na druhou stranu, nedopřát si alespoň čas od času med je velká škoda. O zdravotních účincích není jistě třeba zdlouhavě vyprávět, navíc jde o velké potěšení pro chuťové buňky.