Ušní svíce ze včelího vosku
Ušní svíce dokážou ze zalehlých uší vytáhnout přebytečný maz, pročistit dutiny a zlepšit sluch. Jedná se o jednu z metod alternativní medicíny, ovšem názory na ně jsou dosti rozporuplné. Můžeme se setkat jak s tvrdošíjnými zastánci, tak zarytými odpůrci. Než se tedy pustíme do čistění svých zvukovodů, je dobré si o tomto poněkud nestandardním způsobu nastudovat co nejvíce informací.
Jak fungují ušní svíce
Princip ušních svící je poměrně jednoduchý: bavlna napuštěná včelím voskem (parafínem u průmyslově vyráběných) stočená do tvaru kužele se zastrčí do ucha a na druhém konci zapálí. Pacient by se měl nacházet v horizontální poloze tak, aby jednou stranou svého obličeje spočíval na podložce a druhou měl přístupnou pro aplikaci svíčky. Samotný plamen by neměl hořet blíž než 5 až 8 centimetrů od samotného ucha. Pro eliminaci popálení obličeje se používá hliníková nebo papírová clona, jíž je svíčka prostrčena. Její přítomnost je důležitá i proto, aby se zabránilo odkapávání horkého vosku na holou kůži.
K čemu je ušní svíce prospěšná?
Díky efektu komínového tahu je v uchu vzniklý podtlak, který by měl dokázat uvolnit a vytáhnout ze zvukovodu přebytečný ušní maz a další nečistoty, které až dosud bránily normální funkci sluchu a způsobovaly nepříjemné zaléhávání uší. Údajně by měl pomoci i při onemocněních jako je zánět středního ucha nebo zahlenění způsobené například rýmou či závažnějšími formami nachlazení. Jak jsme však již zmínili na počátku článku, ne každý uživatel – ať už jde o laickou či odbornou veřejnost – je přesvědčen o spolehlivosti této metody. Řada odborníků ji v lepším případě označuje za neškodnou, v tom horším upozorňují na možná rizika, z nichž nejmarkantnější je pravděpodobně možnost závažných popálenin.
Výrobci se nicméně hájí tím, že se jedná o staletím prověřenou recepturu, která přervala tak dlouho právě díky své účinnosti. Svícemi z včelího vosku si údajně pomáhali již naši předkové ve starověku a moderní podoba této pomůcky se nijak výrazně nezměnila. Závěrem tedy můžeme říci, že pokud se nebojíte horkého plamene, jistě můžete svíce zkusit. Převratné výsledky však raději neočekávejte. A nakonec třeba budete příjemně překvapeni. Pokud nenastane žádná změna, doporučujeme se použití ušních svící nadále vyhnout.