Slunečnicový med
Slunečnicový med je velmi zajímavou alternativou k běžným květovým medům. Díky tomu, jak vzniká i z čeho vzniká, má unikátní vlastnosti, kterým se málokterý jiný druh medu vyrovná. Vyplatí se podívat se po tomhle specifickém druhu? Rozhodně ano. Proč?
Pozdní med ze slunečnic
Slunečnice jsou rostliny, které kvetou poměrně pozdě. Jedná se o jeden z posledních zdrojů nektaru, který je v daném roce dostupný. Proto se slunečnicový med stáčí až mezi posledními. V závislosti na tom, odkud pochází nektar, se pak odvíjí i jeho barva. Pokud pouze z květů, má nádhernou zlatavou barvu. Tmavší vyjde pouze v případě, že je nektar doplněn ještě o příměs z medovice, kterou včely nasbírají v okolí slunečnicových polí.
Rychlá krystalizace
Specifickou vlastností slunečnicového medu je jeho rychlá krystalizace. Je to dáno jeho složením, protože v něm najdeme mnohem více glukózy než v jiných druzích medu. Krystalizace ovšem není vadou. Naopak, je známkou vysoké kvality medu a i toho, že opravdu pochází pouze ze slunečnic. V opačném případě se nejedná o čistý slunečnicový med. Během pár dnů či týdnů vám tedy musí ztuhnout a tvořit krystaly.
Ovocná chuť a přísun energie
Pokud vám nikdy příliš nevyhovovala nasládlá chuť běžného medu, slunečnicový pro vás bude zajímavou alternativou. Jeho chuť má totiž větší ovocný nádech a je spíše víc trpká nežli sladká. V našich podmínkách vzniká prakticky výhradně v teplých oblastech na jižní Moravě.
Je tvořen především jednoduchými a lehce stravitelnými cukry. To znamená, že je ideálním přísunem energie. Vzhledem ke svojí chuti se jako sladidlo příliš nehodí, ale výborně poslouží při zahánění náhlé únavy. Nemusíte se obávat, jedná se o zdravé mlsání – obsahuje také dostatek bílkovin a dokonce i minerální látky a vitamíny.