Domácí med

Skladování medu

Máte doma sklenice medu? A v jakém prostředí je uchováváte? Jistě, med byl nalezen už v antických hrobkách, a to ve stavu, kdy bychom si jej mohli dát bez problémů k obědu. Dá se proto říci, že trvanlivost této pochutiny je prakticky neomezená. Má to ale jednu podmínku, skladování sklenic s medem totiž není jen tak. Nemusíte je zrovna dávat do sklepa, ale chladné a suché místo bez přístupu přímého slunečního svitu, to je základní podmínka.

Sklenice s medem

Med je možné skladovat i dlouhé roky, ovšem za předem stanovených pravidel

Jak skladovat med

Plastový obal není vhodný, ale v něm se snad opravdu kvalitní med nikdy prodávat nebude. Totéž platí třeba pro hliníkové nádoby. Jak věděli už ve starém Egyptě, v keramické nádobě se dá uchovat porce medu bez nejmenších problémů poměrně dlouhou dobu. Dnes používáme jako hlavní materiál sklo, v tomto případě je zapotřebí naprosto čisté lahve. Pokud bychom využili lahev, která je ještě cítit po okurkách nebo jiné zelenině, med by bohužel nasál toto aroma. Je to samozřejmě otázka chuti a nikoliv kvality, ale na medu si přeci chceme i pochutnat, co říkáte?

Teplota
(ºC)
Pokles aktivity diastázy
na polovinu za
10 35 let
20 4 roky
25 18 měsíců
30 7 měsíců
35 3 měsíce
40 31 dnů
50 5 dnů
60 1 den
70 5 hodin
80 1 hodina

Dobře těsnící víčko u sklenic je nutností, med totiž nasává vzdušnou vlhkost a tím i případné pachy z okolí. Teplota při skladování by určitě neměla překročit osmnáctistupňovou hranici, ideální je dlouhodobě mezi 10 a 15 stupni Celsia. Při vyšších teplotách výrazně klesá aktivita drahocených enzymů. Medové zásoby proto patří do spíže nebo někam, kam se nedostane slunce.

Rozhodující je i podíl vody v medu, ten by neměl překročit 20%. Pokud je vody více, začne med kvasit a bude nepoživatelný. Tímto bychom vás rádi upozornili na příliš tekuté medy, u kterých lze teno jev očekávat.

Med s etiketou

Pokud nakupujete medu více, určitě mějte všechny sklenice přehledně utříděné. Ideální bude, když kupujete med s etiketou, nebo si jej popíšete sami vhodným štítkem – od koho je ten či onen med, kdy byl vyroben nebo kolik váží. Důležitý je také druh medu, to ale často poznáme na první pohled.

Krystalizace

Časem většina kvalitního medu zkrystalizuje. Nemusíte se ale obávat, jde o přirozený proces, který není nijak na závadu, neztrácí se ani důležité látky v medu obsažené. Komu je krystalizování nepříjemné, koupí si pastovaný med, kde k podobnému jevu vůbec nedojde. Pokud z nějakého důvodu vyžadujete med tekutý, tak doporučujeme akátový med, který díky vysokému podílu fruktózy zůstává tekutý i několik let. 

Zdroj dat v tabulce: Včelí produkty mýtů zbavené, Dalibor Titěra


TOPlist