Domácí med

Proč med krystalizuje

Také vás někdy napadla otázka, proč med po určitém čase krystalizuje? Nebo se nestačíte divit, proč máte sklenici s medem doma už takovou dobu, a ke krystalizaci zkrátka nedošlo? Na tyto otázky se vám pokusíme odpovědět. Mají co do činění s kvalitou medu i s látkami, které obsahuje.

zkrystalizovaný med

Do roka a do dne

Pravý med by vám měl nejpozději do roka od stočení zkrystalizovat. Pokud se tak nestane, máte nejspíš ve sklenici nějakým způsobem upravený, méně kvalitní med. Proč? Protože kvalitní med obsahuje glukózu, u níž je krystalizace zcela přirozeným jevem. Doba krystalizace potom závisí hlavně na podílu mezi glukózou a fruktózou v daném typu medu.

Květové medy, které mají světlejší barvu, a jejich základ tkví v květovém nektaru, krystalizují nejrychleji. Obsahují totiž nejvíce glukózy. Výjimkou je snad jedině akátový med, který je sice světlý, ale krystalizuje až za velmi dlouhou dobu.

Na druhou stranu medovicový med, který také někdy lidově označujeme za med lesní, obsahuje glukózy znatelně méně. Proto se v něm krystaly vytvoří až mnohem později. Tento med má oproti květovému výraznější chuť.

Někde na půli cesty pak stojí smíšené medy, které patří k vůbec nejoblíbenějším druhům medu.

Co se ztuhlým medem

Jistě, podle krystalizace poznáte kvalitu. Jenže jak to udělat, aby byl med opět jemný, vláčný a snadno se s ním manipulovalo? Asi nejlepší možností je teplá vodní lázeň. Opravdu ale musí být jen teplá, nikoli horká. Teplota vody, ve které budete sklenici s medem prohřívat, by neměla překročit 45 °C. Při zahřátí na vyšší teplotu už by med ztrácel kvalitu, a s ní i svoje jedinečné vlastnosti. Více informací jak šetrně rozpustit zkrystalizovaný med.

Med se nikdy nezkazí

Výhodou medu je, že díky vysokému množství cukrů sám sebe konzervuje. Pokud se jedná o pravý kvalitní med, nemůže se zkazit nikdy – jen časem klesá aktivita enzymů. Podmínkou je ale správné skladování na suchém a temném místě, při nízké vlhkosti, a ve vhodném, nejlépe skleněném obalu. 



TOPlist