Medový ocet
Možná není oproti klasickému jablečnému octu moc proslulý, ale přesto nabídne vynikající efekt nejen při úklidu nebo léčbě klasických zimních onemocnění. Vyrábí se metodou fermentace, nejprve přijdou ke slovu kvasinky a poté bakterie, díky nimž se alkohol změní v kyselinu octovou. Nejde o žádný složitý proces, takže podobně jako s jablečným octem, si můžeme vyrobit kvalitní směs i za běžných domácích podmínek. Co budeme potřebovat a jaká je časová náročnost celé akce?
Výroba medového octa
Pokud opomeneme čekání, je výroba medového octa poměrně nenáročná. Zapotřebí je sklenice a teplé místo v bytě, medová voda a jablka, nebo přinejmenším jablečné slupky, které poslouží stejně tak dobře jako celé kusy ovoce. Když ji oželíte, použít se dá i pár kapek medoviny. Ale rozhodně nejde o pravidlo a nutnost, nakonec – lepší je prolít vše hrdlem. Některé recepty mluví i o chlebových kůrkách, vše samozřejmě může fungovat, jde jen a pouze o potravu pro organismy provádějící kvašení (med narozdíl od ovocných šťáv neobsahuje potřebné množství živin).
Narozdíl od alkoholového kvašení, které probíhá bez přístupu vzduchu (anaerobní fermentace), tak octové kvašení probíhá za přístupu vzduchu (aerobní). Vznikající ethanol za přítomnosti kyslíku oxidují bakterie rodu Acetobacter na kyselinu octovou.
Pro dobrý přístup vzduchu by měla mít sklenice široké hrdlo, které jen přikryjeme plátnem. Můžeme použít i klasický hrnec.
Čistou sklenici naplníme medovou vodou, přihodíme kusy jablek, překryjeme utěrkou a necháme odstát při pokojové teplotě (nebo teplotě mírně vyšší, asi 26 až 27 stupňů Celsia je ideálem). A to je vlastně vše, ocet poznáme po specifické vůně a když nebudeme pozorovat plíseň, dílo se daří a musíme být trpěliví. Vytvoří se octová blána, podobná trochu třeba kultuře kombuchy – pevný bílý plát je zárukou, že vše prospívá v nejlepším pořádku. Pak už stačí jen jediné, ocet slít, zavíčkovat a nechat v komoře klidně i několik měsíců, postupně užívat nebo nechat takzvaně pro strýčka Příhodu.
A když blánu opatrně sejmeme, je opravdu skvělým spouštěčem dalšího procesu kvašení. Samozřejmě v případě, že nezůstane jen u jedné várky. Ale ruku na srdce, nebyla by to přeci jenom velká škoda? Celý proces může trvat týdny až měsíce, podle použité technologie. Oběhové čerpadlo vyřeší kvašení třeba i za tři týdny, domácí otevřené kvašení může být i půlroční záležitostí. Zkrátka, chce to trpělivost.
Využití je různorodé, pochopitelně nejen při vaření
Medový ocet je v podstatě podobný tomu jablečnému a určitě proto bude možné používat jej naprosto stejně. Není se třeba bát ani kuchyňského využití, v omáčkách či salátech bude hodně prospěšný i díky svému typickému aroma. Protože působí příznivě na střeva a celkově i proces zažívání, hodí se i pro rekonvalescenci po náročnějších onemocněních či zraněních. Kloktání vodného roztoku během zánětu horních cest dýchacích je učiněný balzám pro tělo, ocet totiž dokáže pomoci s vykašláváním hlenu.
Výroba je možná sice složitější než prosté koupení kvasného lihového octa za pár korun v supermarketu, ale jde o zaručený BIO produkt, který se určitě vyplatí alespoň zkusit…
Zdroj obrázku: pxhere.com