Domácí med

Matka

V prvopočátku je matka obyčejné oplozené vajíčko jako jakékoliv jiné, z kterého se líhnou dělnice. Matka ale vyrůstá ve speciální buňce, tzv. „matečníku“ a při svém vývoji dostává od dělnic zvláštní stravu bohatou na bílkoviny - mateří kašičku. Díky tomu jsou její pohlavní orgány zásobeny vším potřebným, aby se plně dovyvinuly. Matka se tak stává včelou, která se jako jediná může pářit s trubci a klást vajíčka.

Matka (včelí královna)

Matka je nejcennějším a nepostradatelným členem včelstva. Intenzivním kladením vajíček zajišťuje rychlou obnovu dělnic a trubců. Hlavním posláním matky je tedy udržet reprodukci včelstva a tím jeho zachování.

Matka se od ostatních včel liší již vzhledově. Je větší než dělnice a trubci, její zadeček je protáhlý a na konci „zašpičatělý“. Je v něm velké množství tzv. semen (samičích a samčích spermií).

V kusadlové žláze matky se tvoří tzv. „mateří látka“ - což je feromon, který včely dělnice z matky olizují, předávají ho dál jedná druhé a tak ve včelstvu tato chemická informace stále koluje a v podstatě spojuje tisíce jedinců v sociální jednotku – včelstvo.

Matka žije cca. 2 – 4 roky, dožívá se tedy nejvyššího věku ze včel.

Barevné značení včelích matek

Označením matky si včelaři usnadňují její hledání a také pomocí konkrétní barvy její stáří. Barevné značení má mezinárodní platnost.

Barva Rok končící číslicí Stáří v sezóně 2024
bílá 1 / 6 3 roky
žlutá 2 / 7 2 roky
červená 3 / 8 1 rok
zelená 4 / 9 letošní
modrá 5 / 0 4 roky

Příklad podle let:201820192020202120222023202420252026202720282029
 
Memotechnická pomůcka:bože, čím značit matku?

 

Matka ve skleněné výchytce s pístem ke značení


Mohlo by vás také zajímat

Včela medonosná

Včelí kasty



TOPlist