Domácí med

Dělnice

Dělnice tvoří ve včelstvu nejpočetnější složku a existence včelstva je závislé na jejich činnosti. Jedná se o samičky s nevyvinutými pohlavními orgány, a proto se nemohou pářit s trubci. Oproti tomu se jim vyvinuly jiné orgány důležité pro život celého včelstva.

Dělnice přilétají k úlu

Jedním z nich je např. „hltanová žláza“, která u mladých včel slouží k výrobě mateří kašičky a u starších k přeměně nektaru na med. Dále je tu např. „voskotvorná žláza“, která se nachází na zadečku dělnic a za příznivých podmínek produkuje malé voskové šupiny, tedy vosk.

Hlavním posláním včelích dělnic je zajišťování potravy, starají se o plody, krmí a pečují o matku, udržují čistotu a vytváří plásty. V průběhu svého života si každá dělnice vyzkouší všechna svá poslání. Jakmile se vyvine v dospělého jedince stává se čističkou, potom krmičkou, kojičkou, stavařkou, strážkyní a nakonec vylétá z úlu a stává se létavkou. Poslední činností dělnice, která trvá až do konce jejího života, je nošení potravy (pylu a medu), vody a speciálního antibakteriálního tmelu – propolisu. Vývoj včelí dělnice od vajíčka v dospělého jedince trvá přibližně 21 dní a poté pracuje asi 40 dní v úle. Po opuštění úlu se dožívá ještě 7 – 21 dní. V zimních měsících, kdy včely zůstávají v úle se dělnice dožívají 6 – 8 měsíců.



Mohlo by vás také zajímat

Včela medonosná

Včelí kasty



TOPlist