Apiterapie
Co je to apiterapie? Možná by to mohlo znít jako úplně nový postup, protože jste tento název nikdy neslyšeli. Proto vás jistě překvapí, když vám prozradíme, že apiterapii už možná dávno provozujete sami. Stačí, když si při nachlazení dáte čaj s medem. Apiterapie je totiž léčba s využitím včel a včelích produktů. Samozřejmě nejde jenom o med, ale i o další včelí produkty.
Přírodní léčba včelími produkty
Apiterapie se dá aplikovat pomocí různých včelích produktů, nejenom medu. Včely toho produkují mnohem víc. Je to například látka zvaná propolis, která působí jako přírodní desinfekce. Pak je tu také mateří kašička, sloužící jako výživa pro nejmladší larvy a včelí matku. Tu často najdeme v kosmetických přípravcích, protože má bohaté výživové vlastnosti pro všechny živé tkáně. Rozšiřuje se také použití plástového pylu „perga“. Využít se však dá také včelí jed, který v menším množství není pro člověka nijak škodlivý, pokud nepatříte mezi alergiky.
Je to snadnější, než si myslíte
Apiterapie využívá nejrůznější metody aplikace. Asi nejjednodušší metodou je inhalace neboli vdechování. Jedná se o vdechování vzduchu, který je obohacen o prvky včelích produktů. Vdechuje se teplý vzduch přímo ze včelích úlů, a to přes speciální dýchací masku. Touto cestou se mohou léčit dýchací potíže, ale také stres nebo depresivní stavy.
Masáže, krémy i žihadla
Výtažky ze včelích produktů se často přidávají do kosmetických krémů, zejména do těch pro ženy. I když jich najdeme v krémech jen minimální množství, stále jsou prokázané vysoké a viditelné účinky. Můžete se uchýlit i k použití speciálního masážního krému. Speciálním druhem terapie je pak řízená aplikace včelího jedu. Ten dokáže pomoct při revmatismu a dalších problémech s pohybovým aparátem.
Pozor na alergie
Než se pustíte do apiterapie, raději si důkladně prověřte, zda nemáte na včelí produkty alergii. Zejména je to nutné u léčby včelím jedem. Pokud ale s včelími produkty problém nemáte, můžete si vychutnat jejich blahodárné účinky, kolik jen budete chtít.