Využití včelího vosku
Existuje spoustu možností, jak využít včelí vosk. Nejsou to jen svíčky nebo kosmetika, vosk včelího původu má velký přínos i pro naše zdraví. Drobní a pilní tvorové, kteří opylují každoročně miliony kvítků, nám s ním přináší víceúčelového pomocníka pro každou domácnost. Ušetříte, budete žít v souladu s přírodou a cítit se celkově lépe. Takže čím začneme?
Tak třeba tím, kde se vosk vlastně bere. Vytváří jej včelí dělnice, které jej posléze tvarují do plástů. Má prakticky neomezenou trvanlivost, podobně jako med dokáže přežít bez pohromy i celá staletí. Dlouhodobé vystavení slunečním paprskům vosk vybělí, běžně má nažloutlou až citronovou barvu. Tento odstín způsobují do značné míry pyly, kterých je v každém úlu přímo požehnaně. Každých sto kilogramů medu v průměru vynese pro včelaře až dva kilogramy vosku. I proto se možná zdá jeho cena na trhu poměrně vysoká – ale na druhou stranu – tolik možností využití jen tak nějaká přírodní substance nemá.
Využití v kuchyni
Než budete péct cukroví, použijte na vytření plechu právě včelí vosk. Poté se bude celým bytem linout krásná vánoční vůně, která se přenese i do sladkých dobrot. A samozřejmě nejen to, na vosku můžeme i smažit a péci – dokonce zcela v souladu s dietním stravováním. Jde totiž o tuk, po kterém se netloustne, jednoduše proto, že jeho molekuly naše tělo prakticky nijak nezužitkuje.
Skvělý efekt má žvýkání medového plástu nejen u senné rýmy, ale také při nachlazení a například i počínající parodontóze. A je také první pomocí proti hmyzímu kousnutí nebo včelímu bodnutí, ale také třeba náhle se objevivším vyrážkám. Tím se krůček po krůčku dostáváme ke kosmetice. Všechny přípravky s obsahem včelího vosku pomáhají chránit a patřičně hydratovat pleť. Balzámy na rty, hydratační krémy, ale klidně i domácí řasenky. Šampony nebo sprchové gely obsahující včelí vosk doslova pohladí pokožku a dodají vlasům skvělý lesk.
Svíčky z včelího vosku
Voskové svíčky díky své konzistenci zaručují velmi dlouhou dobu hoření – a navíc mimořádně příjemnou vůni bez klasických syntetických příměsí. Jednoduše přírodní svíčky, které mohou mít mnoho různých podob. Jejich výrobu snadno zvládnete i doma, jsou k dostání i v mnoha specializovaných obchůdcích a obchodech. Například mohou nabývat podoby různých zvířátek, což potěší nejen děti. Vosk se dá snadno tvarovat a v šikovných rukou se mu dostane špičkové péče, může jít o krásný dárek nejen pod stromeček.
Existují i klasické způsoby využití – vosk vlastně může sloužit jako pečetidlo na obálky. Když posíláte pozvánku na svatbu, nic není dost originální, a právě tento nápad zaručuje velký úspěch. Vosk se hodí i lyžařům nebo rybářům, je skvělý pro ošetření kožené obuvi – ta pak bude výborně (a klidně dlouhé roky) odolávat rozmarům počasí.
Další použití včelího vosku
Vosk pomáhá jako prevence proti rezivění u drobného ručního nářadí či lopat, potřít voskem rukojeť lopaty pak snižuje její celkové opotřebení. Voskem můžete doslova na jedničku vyleštit i nábytek, stačí jej v tekutém stavu smíchat s minerálním olejem. Pokud je potřeba trochu promazat zásuvky, skleněné dveře nebo hřebíky, šroubky a zipy – nemusíte volat opraváře, zkuste nejdřív použít trochu vosku.
Vidíte, kolik může mít včelí vosk různorodého využití? Včely jej přitom vlastně považují za svůj stavební materiál, který na sebe váže některé škodliviny v úlu. Stačí si koupit trochu čistého včelího vosku a uvidíte, kde se vlastně všude hodí!