Refraktometr
Kromě cukrů, vitamínů a minerálů obsahuje med také určité množství vody, protože přinášený nektar je tvořen vodou asi z poloviny. Po zpracování včelami by její podíl neměl přesahovat zhruba jednu pětinu finálního produktu, jinak by mohl med za nějaký čas vykvasit a znehodnotit se. Aby měli včelaři dobrý přehled, používají takzvaný refraktometr, ruční zařízení, které pomocí lomu světla změří podíl vody v medu.
Refraktometr pomáhá včelařům zhodnotit, kolik vody obsahuje výsledný produkt.
Přípustný obsah vody v medu:
Evropská norma – 20 %
Norma „Český med“ – 18 %
Hranice, kdy med začíná kvasit je okolo 21 %
Refraktometr na med
Lom světla se mění podle složení roztoků, jakým je (nejen) přírodní med. Pokud je v medu více vody, tak je index lomu nízký a naopak. Refraktometr, byť speciálně upravený, pomáhá při práci nejen včelařům, ale třeba i vinařům, kteří si ověří, kolik cukru je v hroznové šťávě.
Princip používání je následovný – na optickou část kápneme trochu medu, rozprostřeme po ploše optického hranolu (bez vzduchových bublin a suchých míst), přikryjeme jej průhlednou krytkou a držíme přístroj horizontálně. Namíříme refraktometr proti světlu a odečteme na stupnici, kolik vody obsahuje. Legislativa říká jasně, maximálně dvacet procent vody, limity Českého svazu včelařů jsou ještě o celá dvě procenta níž.
Schéma refraktometru
- optický hranol
- průsvitné víčko
- kalibrační šroub
- gumová rukojeť
- okulár s doostřením
ATC - automatická teplotní kompenzace
Teplota je zdrojem největších nepřesností při měření, protože ovlivňuje refrakční index (při zahřátí kapaliny se sníží její hustota a zvětší objem).
Refraktometry s označením „ATC“ jsou vybavené linearní automatickou teplotní kompenzací, takže nemusíme provádět žádnou korekci. Přesto na okrajích uváděného teplotního intervalu (nejčastěji 0 až 30 °C) je kompenzace méně přesná, proto doporučujeme provádět měření v prostředí o stabilní teploně teplotě nejlépe okolo 20 °C.
Kalibrace refraktometru
Pro správné seřízení refraktometru budete potřebovat kalibrační kapalinu, kterou koupíte v běžných včelařských obchodech. Na štítku je uvedena přesná teplota a hodnota obsahu vody, na kterou se refraktometr při kalibraci nastaví.
Refraktometr i kapalinu je nutné umístit do místnosti o požadované stabilní teplotě. Na sklíčko refraktometru naneste kapičku kalibrační kapaliny a roztok dokonale rozprostřete po ploše optického hranolu. Pomocí vyrovnávacího šroubku upravte správnou naměřenou hodnotu.