Propolisová tinktura
Včelám vděčíme za mnohé. Opylují celou řadu plodin, výrazně zvyšují výnosy a v neposlední řadě nám připravují lahodný med. Zapomínat bychom ale určitě neměli ani na další jejich produkty. Třeba mateří kašička nebo propolis jsou ve světě přírodní medicíny jasnými adepty zlatých olympijských medailí. Lidstvo zná propolis už tisíce let, pryskyřice ze stromů spojené s výměšky včel pomáhají utěsnit úly, ale také potlačit mnohé zánětlivé procesy v těle.
Alergie na propolis
Je pravdou, že alergií na včelí produkty trpí jen velmi malá část populace, podobnou věc ale není vůbec radno podceňovat. Propolis účinkuje i v naprosto minimálních dávkách, což může být samozřejmě i dvousečná zbraň. Nejlepší je provést krátký test citlivosti na propolis. Stačí jen kapka propolisu na vatě, kterou vetřeme do kůže na vnitřní stranu zápěstí a pozorujeme, jestli nevyskočí pupínky nebo pokožka viditelně nezrudne. Pokud se tak nestane, můžeme dát propolisu zelenou a využít jeho léčebné účinky zcela naplno.
Recept na propolisovou tinkturu
Propolisová tinktura se dá pořídit přímo od včelaře, ale také vyrobit doma, pokud si obstaráme potřebné suroviny. Nejefektivnější je při využití osmdesátiprocentního lihu, výroba trvá zhruba týden. Stačí půl litru lihu a sto gramů propolisu v lahvi a několik dní v tmavé místnosti. Macerace se podpoří občasným protřepáním směsi. A pak už jen slít trychtýřem do malé nádoby, ideálně přes vatu.
Využití propolisové tinktury
K čemu tato tinktura slouží? Jaké zdravotní problémy se s ní dají úspěšně řešit?
Propolisová tinktura je domácím všelékem na různé zdravotní neduhy. Záněty v dutině ústní, ale také bércové vředy a všechna tradiční zimní onemocnění. Bolí vás hlava? Trpíte často afty? Je akné noční můrou vašich dorostenců? V každém z těchto případů úspěšně zabere propolisová tinktura. Na viditelný efekt postačuje často jen několik kapek. Akné se výrazně zlepší už zhruba za dva týdny, afty odezní v řádu dnů. Vyřešit se dají třeba i bolavé dásně, existují i zprávy, že tinktura dokázala jednou provždy zatočit s bradavicemi. Sníží též hladinu krevního cukru, takže se dá doporučit i diabetikům. K čemu dalšímu je ještě propolis prospěšný?
-
Drobné ranky – v podstatě všechna poranění, kde bude jen trochu krve a nemusí je šít chirurg.
-
Chřipka – hned, když udeří, tři polévkové lžíce tinktury v pravidelných intervalech během dne.
-
Kašel – kávová lžička tinktury, šálek horké vody – kloktat nebo inhalovat, používat na obklady.
-
Omrzliny – dobře prokrvenou tkáň potíráme zředěnou tinkturou. Je to dobré i jako prevence!
A samozřejmě v našem výčtu ještě nejsme vůbec u konce. Propolis, respektive tinktura z něj, dokáže částečně zastavit padání vlasů, při dlouhodobějším užívání (zhruba jeden měsíc) pak i zastavit plísňová onemocnění nohou. Pokud máme před sebou vyšší fyzickou nebo psychickou zátěž, třicet kapek tinktury dvakrát denně rozhodně neuškodí, je to dobrá možnost, jak velmi snadno posílit celý organismus. Propolis působí i proti stresu a únavě, takže při přepracování může být skutečně vynikajícím parťákem…