Propolis na ekzém
Některé zdravotní problémy nás umí hodně potrápit, zvláště i proto, že neznáme vždy jejich přesný původ. Pokud se vám udělá ekzém, není třeba panikařit – může zmizet během pár dnů sám od sebe nebo mu pomůžete propolisem. Není tedy nutné chodit ihned ke kožnímu lékaři a bát se nejhoršího…
Propolisová mast od včelaře
Značek, které se holedbají kvalitní propolisovou mastí, najdete na trhu více než dost. Lepší bude ale sáhnout po výrobku od soukromého včelaře, který je zcela bez chemie. Propolis je vhodný i pro atopický nebo dětský ekzém, tedy kožní problémy vyžadující velmi specifický a jemný přístup. Totéž platí pro ekzémy na špatně přístupných místech, například v oblasti zvukovodu – zde se výborně uplatní propolisová tinktura ředěná trochou vody. Postižená pokožka se může také úspěšně dosušovat kosmetickou vodou s přídavkem propolisu.
Ekzém u dětí
Ekzém samozřejmě netrápí jen děti, postihuje i dospělé. U dětí ale nastává jiný problém, budou si ekzém neustále drbat a škrábat – aby také ne – když je hodně svědí a úleva je možná jen částečně. Neustálé škrábání vyústí v krvácení a možnost zánětu, který se pak rozšíří do zbytku těla. Kromě propolisu a medu ale existují na podobné problémy i další přírodní léky, jako je například kokosový olej, aloe vera nebo zelený čaj.
Jak léčit ekzém propolisem
Při chronických ekzémech každého druhu účinkuje jako léčivo buď propolisová mast, nebo obklady s propolisovou emulzí. Při zanícených a mokvajících ekzémech je nutno nejprve ekzém uklidnit, až po té aplikovat propolis.
Při ušních ekzémech použijeme propolisovou mast nebo tinkturu. Obojí má překvapivě dobrý léčebný účinek.1
Manukový med na ekzémy
Mimořádných účinků dosáhl při léčení ekzémů takzvaný manukový med. Červené a šupinkovité skvrny, které často přímo hyzdí jinak perfektní pleť, se s ním dají velmi úspěšně potlačit. Recept je následující – dvě lžíce včelího vosku rozehřejeme ve vhodné nádobě, do toho dvě lžíce manukového medu a oleje. Vše pak vlijeme do sterilní skleněné nádoby a uchováváme v ledničce. Pak už stačí v případě problémů jen namazat postižené místo.
Použité zdroje:
- DEMETER, Štefan. Apiterapie: léčení včelími produkty. Olomouc: Andrea Lenochová, 2015. ISBN 978-80-87274-27-9.