Med jako kořenový stimulátor
O léčebných účincích medu jsme jistě slyšeli už mnohé, ale tekuté zlato toho umí ještě mnohem víc. Pokud máme řízek rostliny, kterou chceme namnožit nebo prostě se jen nehodláme smířit s tím, že růže ve váze brzy odejde do věčných lovišť, je tu zdánlivě jednoduché a spolehlivé řešení. Spočívá právě v medu, jehož složení dokáže choulostivé části rostlinek chránit před bakteriální infekcí, která může být bohužel přímo zodpovědná za malý zahrádkářský nezdar.
Podpora růstu kořenového systému
Med dokáže posloužit i na zahrádce, je vynikajícím kořenovým stimulátorem. Med obsahuje celou řadu prospěšných živin, kromě cukrů je také přírodním antiseptikem.
Vědci z Arizonské univerzity v americkém Tucsonu zjistili, že chryzantémové řízky ponořené do roztoku různých druhů medu vyvinuly více kořínků než řízky ponořené do cukerného roztoku. 2
Jak zakořenit řezanou růži
Na stonek růže zabírá nejen aloe vera nebo droždí, ale mimo jiné tak med. Konkrétněji, přes noc namočíme růži do litru vody, v němž je rozpuštěná malá lžíce žlutého zlata. Stonek by měl být ponořený zhruba do jedné třetiny. Po noci strávené v medové lázni jej vyjmeme a vložíme do další sklenice, tentokrát „jen“ s čistou vodou. Pak už stačí jen čekat, nemělo by to trvat dlouho a vyraší první kořínky…
Podobný postup jako u řezaných růží lze zopakovat s dalšími řízky různých rostlin, nezapomínejte ale na to, aby byl med co možná nejryzejší.
Příprava kořenového stimulátoru z medu
Dva šálky vroucí vody a jedna lžíce čistého medu, to vše smísíme (pozor, nevařte med společně s vodou!), necháme zchladnout a vložíme do vzduchotěsné nádoby, kde směs počká na své využití asi dva týdny. Nezapomeňte, že přístup slunečních paprsků je tu na škodu, takže bude vhodnější umístit nádobu někam do temna. Jak vidíte, růže a med není vhodná kombinace jen pro některé kosmetické přípravky. Nakonec, pokud má polévková lžíce medu více než šedesát kalorií, jde o pořádnou porci živin. A rostliny rozhodně nežijí jen z vody, potřebují toho k životu mnohem víc…
Zdroje:
- Zdroj obrázku: pixabay.com
- M. R. SMITH, W. F. MCCAUGHEY a A. R. KEMMERER. Biological Effects of Honey. Journal of Apicultural Research. 1969(8), 99-110.