Květnatá louka
Byla by jistě škoda nechat růst doma jen trávu, když naše flóra nabízí stovky zajímavých kombinací a možností. Navíc, pečlivě zastřižený anglický trávník neposkytne úkryt prakticky žádným živočichům, hmyzí druhy přesídlí někam jinam. A není to na pohled přeci jen krásnější, když celý rok všechno kolem kvete?
Nevýhody travních monokultur
- častá zálivka
- časté sečení
- hnojení
- používání selektivních herbicidů
- pro hmyz je to „zelená poušť“
Založte si květinovou louku
Pokud si nevíte tak docela rady nebo si z dětství mimo venkov nepamatujete, jak by měla vypadat ideální louka, vůbec nic se neděje. Kilo semen pro květnatou louku sice bude dražší než běžná travní směs, ale nenechte se zmást – toto množství vystačí na poměrně velkou plochu. Při nenáročné údržbě pak určitě není žádný důvod, abyste se z pestrého reje barev a vůní nemohli těšit celé roky – a čmeláci, včely nebo další přátelský hmyz společně s vámi.
Věděli jste, že podobná louka nevadí ani alergikům? Ti by se totiž měli paradoxně obávat právě dokonale střižených anglických trávníků, roztoči a spory hub se totiž drží u země a stačí jen slabší vítr, aby byli za krátkou chvíli v podstatě všude kolem. Pak je před nimi těžké až nemožné utéct. Pyl sice vadí, ale nejde o dlouhodobý problém a nakonec – můžete dát konkrétní rostliny snadno pryč a hned vám bude lépe. Pečlivě zastřižený trávník sice možná vypadá skvěle na první pohled, ale uvědomme si škody napáchané na křehkém přírodním ekosystému. Nízká tráva potřebuje spoustu vody navíc, protože zbytečně rychle vysychá, a nemusí být ani velké horko.
Kvetoucí trávník
Tradice by se měla dodržovat, zvláště pokud jde ruku v ruce s přírodou. Louky se odjakživa kosily na seno pro hospodářská zvířata. Ty sice dnes většinou už nechováme, ale senoseč určitě ocení někdo ze sousedství (nejen králíci), stačí dát vědět. Možná se to na první pohled nezdá, ale metr čtvereční kvalitního anglického trávníku chce ročně více než čtvrt kubíku vody. A pak si to vynásobte na celé zahradě kolem domu. Pokud nebudete zalévat sterilní nízký trávník, budete mít doma step. A pokud si uděláte kvetoucí louku hned pod okny, bude třeba závlaha minimální.
Ze začátku to možná nebude tak jednoduché a budete muset čekat, než první rostlinky vyraší, ale pak už bude údržba poměrně snadná záležitost. Trávník vzejde rychleji, ale pak následuje nekonečná práce se sekačkou. Je hlučná, chce spoustu benzínu nebo elektřiny, provoz je tak neekonomický a nemáte z něj ani to pravé potěšení. Většina lučního výsevu vzejde během pár měsíců, posekat ho pak stačí dvakrát ročně. Pokud jde o setí samotné, hloubka záleží na typu semen ve směsi. Co se týče množství, může se pohybovat od tří do dvaceti gramů na metr čtvereční půdy. Do značné míry se o sebe výsev postará sám, ale zpočátku mu musíme pomoci. Jak?
Příprava květnaté louky
Do začátku je třeba zničit plevel i s kořeny, vše pečlivě zorat a zarovnat. Osivo si připravíme na podzimní měsíce, ale klidně můžeme začít i zjara, pokud nám nevadí si trochu počkat. V prvním roce po výsevu je třeba takzvaná odplevelovací seč – plevel nesmí dostat šanci, aby vykvetl a vysemenil, protože pak už se jej v daném roce prakticky nezbavíte. Je pravda, že plevel se tu a tam objeví, vaši domácí louku ale nesmí dusit a v případě kritického přemnožení se s ním musí okamžitě bojovat. Takže v kostce, jaké jsou přednosti květnaté louky jen pár kroků za vaším domem?
- Krása na pohled. Oko se musí nabažit, a to neplatí jen pro návštěvy. Až to všechno bude hotové a připravené, určitě si rádi sednete a pokocháte se tou nádherou.
- Ovocné stromy? Tak s těmi se loučit nemusíte, naopak – blízkost louky jim bude prospívat, hmyz, co by je opyloval, bude doslova na dosah. Jestli chcete větší úrodu ovoce, tak…
- Přirozenost. V minulých staletích to byla klasika, až v posledních desetiletích se od luk ustupuje a nahrazují je anglické trávníky, dříve patřící snad jen a pouze do šlechtických sídel.
- Vysoká variabilita osevu. I u vás doma to může hrát doslova všemi barvami, tak proč dávat šanci jen jednomu jedinému druhu trávy, který se navíc musí dlouhodobě a složitě udržovat.
- Závlaha není tak potřebná. Či lépe řečeno, v takovém rozsahu a množství. Louka se o sebe v mnohém postará sama, a protože vyšší rostliny ochrání zemi před sluncem, nevysuší se.
Když se k tomu všemu přidá relativně málo starostí, není důvod se postarat, abyste měli zahradu brzy plnou barev. Hodně hmyzu, zejména toho užitečného, najde útočiště právě na vaší domácí louce. Teď už zbývá jen připravit domeček pro čmeláky nebo jiné osaměle žijící druhy hmyzu a užívat si bzukot už začátkem jara, Nejde tedy určitě jen o dekoraci. Ale uvažme ještě směs bylin, kterou by nám mohl doporučit odborník. Roli totiž hraje i nadmořská výška stanoviště, jeho vlhkost, jak nám na něj bude svítit slunce a tak podobně – nejsou dvě navlas stejné louky…