Domácí med

Začínáte včelařit. Čemu se vyvarovat?

Máte v plánu pořídit si včelstvo a začít včelařit? Pokud ano, máme pro vás několik tipů, jak na to. Ideální je mít umístěné na vlastním pozemku, třeba např. na zahradě u vašeho domu. Problémem není ani kus louky, nebo začátek lesa. Čemu se naopak vyvarovat, to je místo, kde by včely neměly dostatek potravy, nebo by mohly být výrazně rušeny. I když existují včelařství ve velmi netradičních místech, a tam se těm včelám dostává té nejlepší péče.

Včela - detail

Začněte ve správný čas

Důležité je začít včelařit také ve správný čas. Vyvarujte se začátkům v období podzimu, nebo zimy, jelikož toto období není příliš nakloněno pro začínající včelaře. Ideální dobou je naopak jaro a také léto. Je to dáno tím, že včely mají v tomto období dostatek potravy a vy se tak můžete během této doby naučit všechny potřebné základy, a případné drobné chyby se nemusí nijak podepsat na stavu vašeho včelstva.

Mějte spíše menší počet včelstev

Začátek včelaření by mohl být i s menšími včelstvy. Jako doporučený počet je považováno pět včelstev. Rozšíření není problém nikdy, ale rozhodně platí, že byste to v začátku neměli přehánět. Také doporučujeme myslet na to, že včelstva by měla pocházet vždy od osvědčených zdrojů. Také doporučujeme při rozšiřování včelstvech vždy nový roj nechávat odděleně, což může výrazně eliminovat možná rizika, spojená třeba s nákazou různými chorobami.

Pravidelné kontroly jsou základ

Začátek včelaření je spojený i s tím, že byste svá včelstva měli pravidelně kontrolovat. Cokoliv nezvyklého může být příznakem určité nemoci. Jedním z hlavních problémů poslední doby je mor včelího plodu, který vyvolává velmi nebezpečná bakterie Paenibacillus larvae. Podle platné české legislativy tímto onemocněním nakažená včelstva se musejí likvidovat i spolu s těmi, které se nacházejí v tzv. ochranném pásmu. Nejlepší je nechat si vypracovat příslušné testyakreditované laboratoři.


TOPlist