Pylové rousky
Včely neustále sbírají pyl, neúnavně jej přinášejí do úlu a dále zpracovávají. Vylétnou klidně i třicetkrát za den a než zapadne slunce, mohou navštívit i stovky různých kvítků. Na holeních pak mají speciální drobné trny, jimiž vytvořené pylové rousky snadno odloží a mohou pracovat dál. K čemu slouží a dá se podle nich případně poznat, jaká rostlina měla se včelami tentokrát tu čest?
Říká se jim také obnožky, ale mnohem častěji se setkáme s výrazem pylové rousky. Velikost jednotlivých rousků je různorodá, váha se pohybuje zhruba kolem deseti miligramů. Nakonec, ač se to možná na první pohled nezdá, včela takto srdnatě nese klidně i třetinu své váhy!
Jak včely rouskují pyl
Včela se prochází po kvítku a na těle se jí postupně zachytávají zrnka pylu. Kmitáním nožiček je shrabuje, lehce zvlhčuje slinami a dělá tak rousky, co jsou ve finále umístěné na zadním páru končetin. Pro tvorbu jednoho páru rousků je třeba návštěva zhruba osmi desítek květů. A když vyjde najevo, že průměrné včelstvo spotřebuje ročně třicet kilogramů pylu, čeká tu během jarní a letní sezony obrovská porce námahy.
Barvy pylových rousků
Pylové rousky mají barevný odstín, podle kterého znalec snadno odhalí, na kterých rostlinách včelka zrovna dnes působila. A trochu také, jaký měla den. Protože tmavší rousky se tvoří, když je po dešti a v době, kdy jednotlivé rostliny teprve začínají kvést. Stejně tak i v případech, když si včelky trochu přivstanou.
Chcete se dozvědět, na jakých rostlinách probíhal sběr? Existuje databáze barev pylových rousků, která napoví víc. Stačí vědět, v kterých měsících kvete ten či onen zástupce české flóry a pak máte jasněji. Rouska hluchavky bude světle červená, dub, modřín nebo javor zase hrají různými odstíny žluté. Například rousky borovice mají barvu oranžově žlutou, u broskvoně je barva dočervena. Pro změnu u dřišťálu, jenž je základní surovinou výtečného srbského domácího koláče, se můžeme dočkat zářivě žluté, bledě žlutá je kukuřice s rybízem. A tím zdaleka ještě nekončíme, odbornější literatura vám o tématu řekne více a z tabulky získáte základní přehled odstínů pro lepší orientaci.
Pylochyt pro sběr rousek
Včelaři rousky někdy sami sbírají pomocí pylochytu, kterým musí včely projít a přijdou tak o rousky, co spadnou do speciální nádoby. Ale pozor, tohle se nesmí přehnat, stačí dva dny sběru a pak se zase musí včelstvu nechat prostor. Mimochodem, včely nejsou vůbec hloupé a po pár opakováních jim dojde, jak musí do úlu lézt, aby jim rousky ze zadních nožiček nespadly.
Pyl má obrovský podíl minerálních látek a stopových prvků, jeho chuť je lehce nakyslá, nikoliv však nepříjemně. Při oslabené imunitě nebo léčbě alergií, jarní únavě a dalších zdravotních problémech, lze kúru spojenou s rouskovaným pylem jen doporučit.