Alergie na propolis
Je pravdou, že alergickou reakci může v dnešním světě vyvolat snad úplně cokoliv. Existují i vzácné případy lidí, kteří trpí alergií na vodu, světlo nebo kupříkladu i nějaký druh ovoce a zeleniny. Zhruba 0,1 % naší populace pak má podobný problém se včelími produkty, mezi které patří med, mateří kašička, ale také propolis.
Co je to propolis
Propolis je směsí stopových prvků prospěšných pro naše tělo, ale obsahuje také různé přírodní pryskyřice. Asi desetinu propolisu tvoří vosk a zhruba pět procent pyl. S jistotou nejde nikdy určit přesný poměr obsažených látek, protože každý včelí produkt je vlastně unikát a propolis vzniká z různých rostlin. Jde vlastně o přetavenou pryskyřici různých stromů, kterou včelky po malých kusech odnášejí do úlu, přidají k nim své sliny a vytvoří z nich účinnou dezinfekci pro stěny svého obydlí. Propolis dokáže i zlikvidovat vetřelce v úlu, je dobrou ochranou před útočícím hmyzem.
Jako jeden z prvních popsal propolis římský historik Plinius mladší, význam názvu najdeme v řečtině – doslova jde o „obranu města“, tedy v přeneseném slova smyslu celého včelího úlu, proti bakteriím a parazitům. Navzdory tomu, že existuje skoro sto nemocí, na něž má propolis pozitivní účinek, a sice od aftů a akné po cukrovku, jaterní potíže, onemocnění kůže nebo kolísání krevního tlaku, až po migrény, otoky, parodontózu či zácpu, zhruba jedna promile lidí může mít s propolisem vážný problém.
Více informací: jak vzniká propolis
Příznaky alergie na propolis
Jak se pozná alergie na propolis? Především, určit by ji měl alergolog či dermatolog. Pokud si ale rozetřeme kapku propolisové tinktury na zápěstí, jež nám zhruba do hodiny zrudne a začne svědit, je tu vysoká pravděpodobnost alergie. Postup však opakujeme s mírnou dávkou propolisu vícekrát, abychom měli větší jistotu – alergie rovná se opakovaná reakce organismu.