Deště včelařům dosud dobrou sezonu zkazily
Deštivé počasí, připomínající víc podzim než vrchol léta, kazí náladu nejen obyčejným lidem, ale také včelařům. Přestože jaro slibovalo výbornou sezonu, po dvou deštivých měsících je všechno jinak.
Téměř dva měsíce, v nichž slunce vykouklo jen sporadicky, nekomplikují život pouze lidem, ale také zvířeně. Například včely, které se chystaly na takzvanou druhou snůšku, tedy sběr pylu z rozkvetlých lip, měly kvůli téměř neustávajícím dešťům smůlu. Včelaři proto hlásí, že letošní sezona mohla být výborná, počasí to ale překazilo.
Málokdo čekal, že po slunném květnu a předpovědích meteorologů, že nás čeká parné léto, přijdou měsíce, v nichž bude mít hlavní slovo voda, ovšem ne ta, u které by se spousta z nás velmi ráda viděla, ale ta padající z nebe. Včelaři, kteří si na jaře mnuli ruce, nyní jen smutně sledují, jak voda všechny jejich plány a předpoklady odnáší. Přesto svorně tvrdí – letošní sezona je o poznání lepší než ta minulá.
„Troufám si tvrdit, že tato sezona je pro všechny včelaře mnohem lepší než loňská, a to ze dvou důvodů. Za prvé byly letos lepší snůšky, za druhé včely lépe přezimovaly, takže ve výsledku i přes toto počasí, které naše pozitivní vyhlídky pokazilo, bych hodnotil hospodářský rok kladně,“ uvedl jednatel Okresního výboru Českého svazu včelařů v Novém Jičíně Václav Kuska. S jeho názorem se vzápětí ztotožnil také Miroslav Vavrečka z bíloveckého svazu včelařů. „Řekl bych, že letošek je lepší, a to z toho důvodu, že bylo včelařsky dobré jaro. To znamená, že vyšlo počasí a že včely měly dostatek času a prostoru opylovat stromy, a tím získávaly med a podobně. Po této stránce to vyšlo,“ zhodnotil zejména jarní měsíce Vavrečka.
Po slunném květnu však přišla studená sprcha, a to doslova. Díky deštivému počasí totiž včely přišly o možnost takzvané druhé snůšky. „Když uvážíte, z jara byly květy řepky a takové ty medonosné rostliny v pohodě, ale teď, když měly přijít lípy, tak je deště takzvaně vypláchly. Všechno je tedy pryč a druhá část sezony je pro včelaře špatná,“ vysvětlil Vavrečka s tím, že zachránit se to už nijak nedá. „Nezbývá nám než počkat na les a ten buď bude, nebo nebude, protože je také závislý hlavně na počasí,“ dodal bílovecký včelař.
Špatné počasí způsobilo, že někteří ze včelařů již museli začít s příkrmy svých včelstev. „Kvůli tomu, že je teď tak špatné počasí, si myslím, že většina včelařů na Novojičínsku už prostě musí přikrmovat. Místo léta k nám totiž k naší smůle přišel podzim,“ uvedl místopředseda Okresního výboru Českého svazu včelařů v Novém Jičíně Josef Toman.
Jeho domněnku potvrdil i Kuska: „Ten, kdo vytočil med před lijáky, které tady máme už víc jak čtrnáct dní, tak nevím, nevím, jak dopadne, protože včely mohou mít nedostatek. Kdo to nestihnul, tak se vlastně zachránil, protože včely teď na tom žijí,“ vysvětlil včelař s tím, on sám zatím svá včelstva přikrmovat nezačal.
Ať tak či tak, letošní rok bude pozitivní alespoň v tom, že bude dostatek medu. Většina včelařů pro své tekuté zlato volí soukromý prodej, protože velkoobchody med vykupují pod cenou, což opět může ohrozit jejich existenci. „Med se poslední dobou špatně prodává. Všechno se totiž zdražuje, a to i když se vykupuje pod cenou. Holt, čaruje se s tím, jako se vším,“ uvedl Toman. „Medu je letos dost a my všem včelařům doporučujeme, aby jej nedávali do velkoobchodů, protože tam se jeho kvalita zkazí, jelikož se z něj vytahují věci pro léky a podobně. Doporučujeme, aby jej včelaři prodávali takzvaně ze dvora,“ doplnil na závěr Vavrečka.