Domácí med

Včelařský únor

Co musí včelaři dělat v únoru?

Včelaři musí kontrolovat, aby česna zůstávala bez sněhu s dostatečným větracím otvorem, aby se včely neudusily. Aktivita včel zůstává stejná jako v lednu, plodování matky se začíná pomalu zvyšovat.

Včelař si také v tomto období připravuje nové rámky do úlu. Rámek je důležitou součástí úlu, se kterou se manipuluje. Pokud by nebyly v úle rámky, tak si včely staví tzv. divočinu, jako kdysi, když obydlovali duté prostory stromu. Divočina je postavená šikmo, kdežto rámky můžeme postavit pouze kolmo k úlu a můžeme vytvořit buď tzv. teplou stavbu či studenou stavbu.

Postavení rámků u teplé stavby je rovnoběžné s česnem úlu, kdežto postavení rámků u studené stavby je kolmé k česnu. Rámky jsou tvořeny z dřevěných louček, a to z měkkého lipového dřeva. Skrz rámky jsou udělané otvory pomocí děrovače rámků, kterými je provlečen „včelařský drátek“, který je upevněn mezerníky.

Mezerníky slouží na dodržení včelí mezery v úle, tedy takové mezery, aby jí včela prošla a aby ji nezatmelila. Na tyto rámky se přitaví mezistěny z vosku, na kterém je předlisované včelí dílo, které si včely dostaví z voskových šupinek, které stírají nohou z těla.

Hlášení o trvalém stanovišti včelstev podávají včelaři do konce února na obecní úřad. Nové umístění stanovišť včelstev včetně kočovných se oznamuje alespoň pět dnů před jejich přemístěním. Pokud nové umístění nebude v zastavěné části obce, připojí se též jednoduchý situační náčrtek s označením stanoviště včelstev.

Článek převzat ze serveru Agris.




TOPlist